Home

Costs that depend on the number of units produced are called Quizlet

Chapter 12 Quiz Flashcards Quizle

  1. number sold such that costs equal revenues. Costs that depend on the number of units produced are called. variable costs. The sum of the fixed costs and the variable costs of producing a certain number of units is called the. total cost. Discounts given to customers who buy in large amounts are called _____ discounts
  2. --- costs depend on the quantity of output produced. whereas those that do not change with the quantity of output produced are called ---costs. variable, fixed. A firm's total cost is the. The increase in the number of units of a product that can be produced by hiring an additional employee is called the --- product of that employee
  3. Start studying Chapter 12- The Cost of Production. Learn vocabulary, terms, and more with flashcards, games, and other study tools. raw materials and labor costs Increases with each additional unit produced. Explicit Costs. Returns that occur in the long run when average total cost does not depend on the quantity of output are called
  4. A technique that attempts to assign overhead costs to products based on the actions they require is called. Costs at the batch level depend on the number of _____. and classify activities. d. identify and classify activities. Unit-level activities are _____. - proportional to the number of units produced-performed for specific customers.
  5. Under the FIFO method of process-costing, costs incurred and units produced in the current period are used to calculate the cost per equivalent unit of work in the current period in contrast the weighted-average method which merges the units and costs of the previous period with that of the current period
  6. When 20,000 units are produced, fixed costs are $16 per unit. Therefore, when 16,000 units are produced, fixed costs will _____. A) increase to $20 per unit B) remain at $16 per unit C) decrease to $10 per unit D) total $160,00

Depends on the firm. The amount that the firm pays to buy inputs is called its _____ cost. Total. _____ cost is the increase in total cost that arises from an extra unit of production. Marginal _____ variable cost is the variable cost divided by the quantity of output. Averag Costs that depend on the number of units produced are called _____. Answer A. markup B. operational expenses C. fixed costs D. variable costs 1. costs that depend on the number of units produced are called a) markup b) operational expenses c) fixed costs d) variable costs e) overhead 2. all of the following are common methods of obtaining information about applicants except a) employment applications b) tests c) private investigators d) interviews e) references 3. successful operation Each widget requires four direct labor hours at $25 per hour and $110 in direct material costs. Manufacturing overhead is assigned based on direct labor hours and is estimated to be $625,000 for the upcoming year. Compute the predetermined overhead rate per direct labor hour. $19.53; $625,000/ (8,000 × 4) = $19.53

Learnsmart 12 Flashcards Quizle

When 25,000 units are produced, fixed costs are $21.00 per unit. Therefore, when 20,000 units are produced, fixed costs will _____. A) increase to $26.25 per unit B) remain at $21.00 per unit C) decrease to $16.80 per unit D) total $420,00 242. Costs that depend on the number of units produced are called variable costs . ANS: T PTS: 1 DIF: Difficulty: Moderate REF: p. 379 OBJ: LO: 13-8 NAT: BUSPROG: Analytic TOP: Pricing Methods KEY: Bloom's: Knowledge 243. The sum of the fixed costs and the variable costs attributed to the units produced is the selling price

Chapter 12- The Cost of Production Flashcards Quizle

  1. Costs that depend on the number of units produced are called a) markup b) operational expenses c) fixed costs d) variable costs e) overhea
  2. Bobadilla A. Fixed cost per unit will increase C. Fixed cost per unit will decrease B. Variable cost per unit will increase D. Variable cost per unit will decrease. D 15. An increase in the activity level within the relevant range results in: A. an increase in fixed cost per unit. B. a proportionate increase in total fixed costs. 51.
  3. The economic cost of a decision that a firm makes depends on the cost of the alternative chosen and the benefit that the best alternative would have provided if chosen. Economic cost is the sum of all the variable and fixed costs (also called accounting cost) plus opportunity costs. an increase in the number of units produced causes a.
  4. Product costs are expenditures necessary and integral to finished products. true: Costs that are incurred as part of the manufacturing process but are not clearly associated with specific units of product or batches of production, including all manufacturing costs other than direct material and direct labor costs, are called: Factory overhead
  5. Which of the following costs is an example of a cost that remains the same in total as the number of units produced changes? A cost that has characteristics of both a variable cost and a fixed cost is called a: mixed cost. Which of the following costs is a mixed cost? Rental costs of $10,000 per month plus $.30 per machine hour of use

Managerial Accounting 4E Flashcards Quizle

The process cost per unit is derived by dividing the process cost by number of units produced in the process during the period. Accounts are maintained for cost of a process for a period. The average cost per unit produced during the period is process cost per unit. 3. Operation Cost Costs incurred regardless of the number of units of a product that are produced or sold are called fixed costs. Log in for more information. Added 6/26/2016 6:00:45 P In order to know the manufacturing overhead cost to make one unit, divide the total manufacturing overhead by the number of units produced. The total manufacturing overhead of $50,000 divided by 10,000 units produced is $5. So, for every unit the company makes, it'll spend $5 on manufacturing overhead expenses on that unit

The total cost of a business is composed of fixed costs and variable costs. Fixed costs and variable costs affect the marginal cost of production only if variable costs exist. The marginal cost of. Cost 2 is a fixed cost because as the number of units produced changes, total costs remain the same and per unit costs change. Cost 3 is a mixed cost because as the number of units produced changes, total cost changes (but not in proportion to changes in activity) and per unit cost changes More formally, marginal cost is the cost of producing one more unit (or a few more units) of output. Mathematically, marginal cost is the change in total cost divided by the change in output: M C = Δ T C / Δ Q. \displaystyle MC=\Delta TC/\Delta Q M C = ΔT C /ΔQ. If the cost of the first widget is $32.50 and the cost of two widgets is $44. The unit production cost in the proposed models is a decreasingly continuous function of production rate as follows: where the factor is the shape factor of unit production cost, the parameter is a positive constant that can be interpreted as unit production cost associated with the classical EPQ model (), and is maximum production rate which.

COST Flashcards Quizle

The final number you need for the cost per unit calculation is the number of units you're producing. For example, if you are making 100 candles every month, your unit number is 100. This could be the units you produce every month or quarter or you can calculate the cost per unit based on how many units you produce in a given production period a. average variable cost and the number of units produced per time period. b. average variable cost and the cumulative number of units produced. c. total cost and technology. d. average variable cost and the rate of increase in technology. If an input is owned and used by a firm, then its

An equivalent unit of production is an expression of the amount of work done by a manufacturer on units of output that are partially completed at the end of an accounting period. Basically the fully completed units and the partially completed units are expressed in terms of fully completed units. Equivalent units are used in the production cost. a. What you give up in taking some action is called the _____. b. _____ is falling when marginal cost is below it and rising when marginal cost is above it. c. A cost that does not depend on the quantity produced is a(n) _____. d. In the ice-cream industry in the short run, _____ includes the cost of cream and sugar but not the cost of the.

Chapter 2 Flashcards Quizle

Troy Instruments uses ten units of Part Number S1798 each month in the production of scientific equipment. The unit cost to manufacturing one unit of S1798 is presented below. Direct materials $ 4,000 Materials handling (10% of direct materials cost) 400 Direct manufacturing labor 6,00 Marginal cost is different from average cost, which is the total cost divided by the number of units produced. At each level of production and time period being considered, marginal cost include all costs that vary with the level of production, whereas costs that do not vary with production are fixed 3.2 Average and Marginal costs 3.3 Production costs and optimal production level 3.1 Total, fixed, variable and sunk costs The Total Cost function has two main components: Fixed Costs and Variable Costs. 3.1.1 Fixed Costs All costs that do not vary with the quantity of output produced are fixed costs Fixed cost F = $500,000 Variable cost per unit c = $15 Sell price per unit p = $35 (a) Assume that company could sell every unit of this toy produced. Write an expression for the Total Cost (C), Revenue (R), and Profit (P) functions for the company in terms of x, the number of units produced. The cost function: The revenue function

1) Fixed costs per unit is inversely proportional to the volume of units produced. A) TRUE B) FALSE 2) Total variable costs change in direct proportion to changes in the volume of production. A) TRUE B) FALSE 3) Variable cost per unit is constant throughout various relevant ranges If a total of 10,000 ink pens are manufactured using the machine at a variable cost of $6,000 and at a fixed cost of $10,000, the total manufacturing cost comes to $16,000. The per-unit cost will. A farm is able to produce 5,000 bushels of peaches per season on 100 acres. Assume it adds one more acre and is able to produce 6,000 bushels per season. The marginal product of the additional acre of land for this farm is: a) 6,000 bushels per acre per year b) 5,000 bushels per acre per year c) 1,000 bushels per acre per year d) 11,000 bushels. 1. Model-T Ford production Price Units produced 86 2. Aircraft assembly Direct labor-hours per unit Units produced 80 3. Equipment maintenance Average time to replace a Number of replacements 76 at GE group of parts 4. Steel production Production worker labor-hours Units produced 79 per unit produced 5 Budgeted variable overhead expenses depend on the number of units produced from the production budget and a budgeted variable overhead cost per unit. Budgeted fixed overhead expenses depend on the total cost expected to be incurred for each type of fixed overhead cost

Unit 4 Flashcards Quizle

Production Budget - Definition. A manufacturing firm develops a production budget, which shows the number of units of products to be manufactured.This is based on forecast sales, adjusted for planned inventory levels. Based on the production budget, a manufacturer develops cost budgets for the direct materials, direct labor and overhead that will be required in the production process The amount of joint production cost that Lankip would allocate to the Second Main Product by using the physical units method to allocate joint production costs would be: a. $1,200,000. b. $1,260,000 In terms of variable costs, if a company produces 2,000 widgets at $10 per unit, and it must pay employees $5,000 in overtime to keep up with the demand, the total variable costs would be $25,000.

Costs that depend on the number of units produced are

where R is the revenue and Q is the number of units sold. The cost function The sum of fixed cost and the product of the variable cost per unit times quantity of units produced, also called total cost; C = F + V*Q. for the ice cream bar venture has two components: the fixed cost component of $40,000 that remains the same regardless of the. A change in the cost driver will lead to a change in the total cost of a related cost object. Examples of cost drivers are: number of units produced, number of set ups, number of items distributed, number of customers served, number of advertisements, number of sales personnel number of products produced etc

1. costs that depend on the number of units produced ..

Cost of goods sold (COGS) is the cost of acquiring or manufacturing the products that a company sells during a period, so the only costs included in the measure are those that are directly tied to. The production volume variance measures the amount of overhead applied to the number of units produced. It is the difference between the actual number of units produced in a period and the budgeted number of units that should have been produced, multiplied by the budgeted overhead rate. The measurement is used to ascertain whether the materials.

Total fixed costs in the graph appear to be approximately $5,000. You will likely get a different answer because the answer depends on the line that you visually fit to the data points. Remember you must draw the line through one data point. The line intersects the data point for March ($480,000 production costs; 330 units produced) Costs are the necessary expenditures that must be made in order to run a business. Every factor of production has an associated cost. The cost of labor, for example, used in the production of.

The maximal response is the level of contraction produced by the maximal stimulus. True 14. In vivo, increasing force is achieved by neural activation of an increasingly large number of motor units serving the muscle True 15. Wave summation and motor unit recruitment both cause an increase in active muscle force generated. True 16 Average cost is determined by dividing total cost of goods available for sale by total units available for sale. Mueller Hardware paid $306 for 270 pounds, producing an average cost of $1.13333 per pound ($306/270). The ending inventory consisted of 120 pounds, or $136 (120 X $1.13333 average price per pound) When the ?700,000 of overhead applied is divided by the estimated production of 140,000 units of the Solo product, the estimated overhead per product for the Solo product is ?5.00 per unit. The computation of the overhead cost per unit for all of the products is shown in If the number of articles produced are a few, costs are accumulated for each unit of production, e.g. automobile in an assembly plant. In case of bulk production, the unit of cost is conveniently fixed, e.g. a tonne of coal, a gallon of oil, a metre of textile fabric, a bale of cotton, a thousand bricks, a thousand cigarettes, etc

6.1 Absorption Costing. Absorption costing, also called full costing, is what you are used to under Generally Accepted Accounting Principles. Under absorption costing, companies treat all manufacturing costs, including both fixed and variable manufacturing costs, as product costs. Remember, total variable costs change proportionately with. Example 4 A plant produces and sells semiconductor devices. The cost per one unit (also known as the unit cost) depends on the volume of production and includes a fixed part \(1000\) ($/device) and a variable part \(2n\) ($/device), where \(n\) is the number of units produced per month.The price of the device, in turn, depends on the volume of production according to the law \(p\left( n \right. Marginal cost represents the incremental costs incurred when producing additional units of a good or service. It is calculated by taking the total change in the cost of producing more goods and dividing that by the change in the number of goods produced. Variable Costs Variable costs are expenses that vary in proportion to the volume of goods. For production, normally, marginal costs will decrease as production increases. The more a company makes, the less each unit costs to make, relatively. Scale economies can be seen in other areas of business as well; for example, it's often cheaper per pound to buy 1,000 pounds of a good versus 10 pounds Looking back to the SailRite example using activity-based costing, the Deluxe sailboat cost $5,030 per unit to produce based on production of 1,000 units (as shown in Figure 3.5 Allocation of Overhead Costs to Products at SailRite Company). If SailRite produces 2,000 units of the Deluxe boat, will the unit cost remain at $5,030? Probably not

THE COST OF PRODUCTION EXERCISES 1. Assume a computer firm's marginal costs of production are constant at $1,000 per computer. However, the fixed costs of production are equal to $10,000. a. Calculate the firm's average variable cost and average total cost curves. The variable cost of producing an additional unit, marginal cost, is constant. If price per unit sold is $4.5, calculate net income under the absorption costing and reconcile it with variable costing net income which comes out to be $20,727. Solution. Number of units sold = 3,000 + 22,000 - 4,000 = 21,000. Sales revenue = 21,000 × $4.5 = $94,500. Cost of closing inventories = $62,300/22,000 × 4,000 = $11,327

Recall that the production function is. output = 0.2 × number of hours of labor input. Suppose that housecleaners can be hired at $10 per hour: cost of one clean house = 5 hours × $10 per hour = $50. The cost of two clean houses is $100, the cost of three clean houses is $150, and so on In general, the cost or profit depends upon a number of independent variables, for example, prices of raw materials, wages on labour, market conditions and so on. Thus a dependent variable y depends on a number of independent variables x 1, x 2, x 3.. x n. It is denoted by y = f (x 1, x 2, x 3.. x n) and is called a function of n variables

The unit costs that follow were determined by dividing the total costs of each component by the number of products produced. From these unit costs, determine the total cost per unit of primary. It is not the cost per unit of all units produced, but only the next one (or next few). We calculate marginal cost by taking the change in total cost and dividing it by the change in quantity. For example, as quantity produced increases from 40 to 60 haircuts, total costs rise by 400 - 320, or 80

Formulas: Suppose a firm has fixed cost of F dollars, production cost of c dollars per unit and selling price of s dollars per unit then C(x) = R(x) = P(x) = Where x is the number of units of the commodity produced and sold. Example 3: A manufacturer has a monthly fixed cost of $150,000 and a production cost of $18 for each unit produced. The. B)need to know the cost of capital but not the cost of labor. C)need to know the cost of labor but not the cost of capital. D)need to know the cost of labor and the cost of capital. 37) 38)Firm A can produce a unit of output with 10 hours of labor and 5 units of material. Firm B can produce a unit of output with 5 hours of labor and 10 units of.

Ch 4 Managerial Accounting Flashcards Quizle

46)A firm's marginal cost is the increase in its total cost divided by the increase in its A)output. B)average cost. C)average revenue. D)quantity of labor. 46) 47)Marginal cost is A)all the costs of production of goods. B)all the costs of the fixed inputs. C)the change in the total cost resulting from a one-unit change in output. D)all the. The average cost is nothing but the total cost divided by the number of units manufactured which shows the result as per unit cost of the product, whereas Marginal cost is extra cost generated while producing one or some extra units of products and it is calculated by dividing the change in total cost with Chang in the total manufactured unit Total cost ÷ input cost. Question 9. If an additional unit of labor costs $15 and has a MPP of 50 units of output, the marginal cost is: Group of answer choices. $0.30. $0.50. $7.50. $750.00. Question 10. Rising marginal costs result from: Group of answer choices. Rising prices of fixed inputs. Rising prices of variable inputs. Falling. The aver ag e total cost of producing cell phones in a factory is R300 at the curren t output level of 100. per week. If t otal fix e d cost is R20 000 per week, then: A. a ver age v ariable cos t is R100. B. a ver age fix ed c ost is R400. C. total c ost is R10 000. D. to tal v ariable cos t is R30 000 Both nations face constant costs of production. Countries Machinery (units) Petroleum (units) United States 80 40 The opportunity cost in Mexico of producing 40 units of machinery is _____ units of petroleum. A. 30 B. 90 C. 120 Goods and services that are produced in a foreign country but consumed domestically are called: A. exports. B.

d. fixed selling and administrative expenses. 12. ABC Company had 15,000 units in ending inventory. The tota l cost of those units under variable costing is. a. less than it is under absorption costing. b. the same as it is under absorption costing. c. more than it is under absorption costing. d. any of the above. 13 Based on variability, the costs has been classified into three categories, they are fixed, variable and semi variable. Fixed costs, as its name suggests, is fixed in total i.e. irrespective of the number of output produced.Variable costs vary with the number of output produced.Semi-variable is the type of costs, which have the characteristics of both fixed costs and variable costs In inventory management, economic order quantity (EOQ) is the order quantity that minimizes the total holding costs and ordering costs.It is one of the oldest classical production scheduling models. The model was developed by Ford W. Harris in 1913, but R. H. Wilson, a consultant who applied it extensively, and K. Andler are given credit for their in-depth analysis

ACCT 3121 Chapter 2 Practice Flashcards Quizle

To find the least-cost combination of factors for fixed level of output we combine Fig. 5 and Fig. 6 in Fig. 7. Suppose, the producer wants to produce six units of output. He could do so using the combination represented by points A, B or C in Fig. 3. For example, the cost would be Rs. 48 at C, Rs. 36 at B and Rs. 24 at A What is a Process Costing System? A process costing system accumulates costs when a large number of identical units are being produced. In this situation, it is most efficient to accumulate costs at an aggregate level for a large batch of products and then allocate them to the individual units produced. The assumption is that the cost of each unit is the same as that of any other unit, so. At an output of five units, the average cost is $26/unit. Thus, at a glance you can see the firm is making losses. At a second glance, you can see that it must be losing $1 for each unit produced (that is, average cost of $26/unit minus the price of $25/unit). With five units produced, this observation implies total losses of $5 Comprehensive Problem 5 Part A: Note: You must complete part A before completing parts B and C. Genuine Spice Inc. began operations on January 1, 2014. The company produces a hand and body lotion in an eight-ounce bottle called Eternal Beauty.The lotion is sold wholesale in 12-bottle cases for $100 per case

Cost-volume-profit (CVP) analysis is used to determine how changes in costs and volume affect a company's operating income and net income. In performing this analysis, there are several assumptions made, including: Sales price per unit is constant. Variable costs per unit are constant. Total fixed costs are constant. Everything produced is sold B) the socially optimal quantity of steel of 50 units is produced. C) more than the socially optimal quantity of 50 units of steel is produced. D) the socially optimal quantity of steel of 100 units is produced. 6) The exclusive privilege to use an asset is called a(n) 6) _____ A) property privilege. B) right to work privilege. C) property right Each taco costs $3 to make when you consider what you spend on taco meat, shells, and vegetables. Therefore, your variable cost per unit is $3. Plug these numbers into the following formula: $4,000 total production costs — ($3 * 1,000 tacos) = $1,000 fixed cost. So your monthly fixed costs in this scenario are $1,000

Economic Batch Quantity = √ ( (2 x C s x D ) / (C h (1 - D/P)) ) Where: Cs is the setup cost of a batch. D is the annual demand. P is the annual production capacity. Ch is the annual cost of holding one unit of finished inventory. The formula for calculating EBQ is very similar to EOQ with one notable difference in the denominator This method is inequitable and is not generally advisable to relieve inefficient units at the cost of efficient units. (iii) Efficiency Method: Under this method, the apportionment of expenses is made on the basis of production targets. If the target is exceeded, the unit cost reduces indicating a more than average efficiency

The unit cost is arrived at by averaging the cost over the units produced, and cost per unit of each process is ascertained. This method is used in a variety of industries such as - chemicals, oil refining, paper making, flour milling, cement manufacturing, sugar, rubber, textiles, soap, glass, food processing etc Work in Process units - 100,000 units x 0.25 (Assuming completed percentage is 75%) = 25000 units. Total Costs - DM ($175,000) + CC ($285,000) = $460,000. Average Cost per Unit = $460,000/75000 units = $6.13 per unit. 5. Allocate Costs to Finished Units and Work in Process Units Fixed costs remained unchanged; however, as more units are produced and sold, more of the per-unit sales price is available to contribute to the company's net income. Before going further, let's note several key points about CVP and the contribution margin income statement Production budget The production budget considers the units in the sales budget and the company's inventory policy. Managers develop the production budget in units and then in dollars. Determining production volume is an important task. Companies should schedule production carefully to maintain certain minimum quantities of inventory while avoiding excessive inventory accumulation As more units are produced, the fixed cost per unit decreases. For example: ABC Company pays monthly rent of $30,000 for a factory building. Regardless of how many units are produced, the company pays the same amount. If we are to compute for the fixed cost per unit at 1,000 units, it would be equal to $30 ($3,000/1,000 units)

A per unit cost is calculated by dividing the total dollars in each activity cost pool by the number of units of the activity cost drivers. As an example to calculate the per unit cost for the purchasing department, the total costs of the purchasing department are divided by the number of purchase orders There is also a variable cost component related to running the machines on the factory floor. The fixed component in this example is $3,000 per month. The variable cost component is $10 per unit of output. Hence, at a production level of 500 units, the total electric cost is $8,000 [$3,000 + ($10 x 500)] Direct labor is rarely completely variable, since a minimum number of people are required to crew a production line, irrespective of the number of units produced. How to Calculate Marginal Cost. ABC International has designed a product that contains $5.00 of variable expenses and $3.50 of allocated overhead expenses. ABC has sold all possible. Find and study online flashcards and class notes at home or on your phone. Visit StudyBlue today to learn more about how you can share and create flashcards for free It is often impractical to set up for less than ten or twenty thousand units with mass production techniques. Production costs. Component Production Cost - the incremental cost to produce one more item after it is in production. This usually includes raw material, machine time cost, machine operator cost, supplies & post production finishing At 20,000 CDs per week, an expansion to a plant size associated with 30 units of capital minimizes cost per unit (point B). The lowest cost per unit is achieved with production of 30,000 CDs per week using 40 units of capital (point C). If Lifetime chooses to produce 40,000 CDs per week, it will do so most cheaply with 50 units of capital.